11 listopada – jak minie w naszym regionie?

      Możliwość komentowania 11 listopada – jak minie w naszym regionie? została wyłączona

W nadchodzący czwartek wypada Święto Odzyskania Niepodległości. Poszczególne samorządy w naszym regionie szykują z tej okazji specjalne uroczystości, które pozwolą mieszkańcom w tym szczególnym dniu być razem – i wspólnie oddać hołd tym, którzy przed laty walczyli o polską niepodległość.

W Puławach oficjalne uroczystości odbędą się na Włostowicach – o godzinie 9.00 zostanie odprawiona Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętego Józefa. Tuż po niej lokalni włodarze złożą kwiaty przed pobliskim Pomnikiem Odzyskania Niepodległości, a wszyscy zebrani wysłuchają okolicznościowego wystąpienia prezydenta miasta. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego odbędzie się z kolei na Skwerze Niepodległości, skąd będą startować uczestnicy Ogólnopolskich Biegów Niepodległości. Tego dnia puławianie będą mieli okazję wziąć udział także w sportowych wydarzeniach towarzyszących (pisaliśmy o nich TUTAJ) albo wysłuchać koncertu zaplanowanego w ramach Puławskiego Muzycznego Festiwalu „Wszystkie Strony Świata”.

Tymczasem włodarze powiatu puławskiego i gminy Puławy, zachęcają żeby podczas czwartkowego świętowania nie zapomnieć o barwach narodowych. Z tą myślą organizują akcję „Nośmy Polskę w sercu i na sercu”. Biało-czerwone kokardy, którymi można przystroić odświętne ubranie, będą rozdawane przed czterema kościołami: świętego Józefa w Puławach (o 8.45), Józefa Oblubieńca w Zarzeczu (o 7.45), świętego Wojciecha w Górze Puławskiej (o 10.15) oraz świętego Floriana i świętej Katarzyny w Gołębiu kwadrans (o 17.45) – tuż przed każdą uroczystą Mszą Świętą. Kokardy w barwach narodowych mają symbolizować przywiązanie do historii i tradycji.

 

Te wartości zostaną jutro mocno podkreślone w Opolu Lubelskim, gdzie odbędzie się specjalna manifestacja patriotyczna. Jej uczestnicy przejdą szlakiem opolskich miejsc pamięci. Na jutro zaplanowano też poświęcenie nowego Ronda Lubelskiego Lipca 1980 – i właśnie tam wyznaczono linię startu imprezy biegowej „Opolska Mila Niepodległości”.

W Dęblinie obchody Święta Niepodległości będą ściśle związane z wojskowymi tradycjami miasta. Tutejsze uroczystości odbędą się między innymi na placu przed pomnikiem poświęconym Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt – tu odbędzie się uroczysty apel, a później piknik, zatytułowany „Dzień Szacunku dla Munduru”. Natomiast jeszcze dziś (10 listopada), o 17.00, na dęblińskim cmentarzu wojennym Balonna odbędzie się akcja pod hasłem „Znicz dla Niepodległej” – z pomocą władz miasta będzie można oddać hołd pochowanym tu żołnierzom.

O wizycie przy grobach żołnierzy nie zapomną też uczestnicy kozienickich obchodów Święta Niepodległości. Już po 8.00 rano złożą symboliczne wiązanki przy kwaterach polskich legionistów. Specjalny Apel Pamięci odbędzie się z kolei przy pomniku Niepodległości. Wydarzenia towarzyszące to propozycje kulturalne, dla miłośników muzyki: już dziś w centrum Kulturalno-Artystycznym odbędzie się koncert „Niepodległa Nuta”, którego gościem specjalnym będzie Adam Kałdusiński, uczestnik tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Źródła zdjęć: Starostwo Powiatowe w Puławach, UM w Puławach, UM w Opolu Lubelskim, UM w Dęblinie, Starostwo Powiatowe w Kozienicach