Kres polskich Aten – to tytuł wystawy, która ubiegłej jesieni zagościła w Muzeum Czartoryskich w Puławach i zakończyła obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Ale od niedawna to także tytuł specjalnej publikacji, która opowiada właśnie o tej wystawie – i przedstawia wszystkie wyeksponowane na niej pamiątki i dzieła sztuki.
Od 30 listopada w puławskim pałacu można oglądać potrójną wystawę, która przypomina i o powstaniu listopadowym, i o Wielkiej Emigracji, i o funeralnych pamiątkach po związanych z Puławami książętach Czartoryskich. Katalog wystawy przygotowali pracownicy muzeum, ale są tu też teksty innych specjalistów: dra Marcina Ochmana, o historii Wojska Polskiego w Królestwie Polskim i o przebiegu powstania listopadowego czy Krystyny Kieferling, o krypcie książąt Czartoryskich w Sieniawie.
Na 60 stronach publikacji można zobaczyć prawie 140 eksponatów: to miedzy innymi związane z powstaniem listopadowym i wojną polsko-rosyjską zbiory Marcina Zdrojewskiego, po raz pierwszy udostępnione placówce muzealnej na taką skalę. W kolejnej części wystawy są wieńce pogrzebowe z przełomu XIX i XX wieku i inspirowane nimi wieńce współczesne. Ten ilustrowany katalog jest dostępny w puławskim Muzeum Czartoryskich, można go też zamówić za pośrednictwem poczty elektronicznej – i być może kogoś zachęci do odwiedzenia pałacu, bo wystawa jest wciąż otwarta dla gości.
Źródło zdjęć: Muzeum Czartoryskich w Puławach – Facebook