Mijające wakacje są bardzo owocne dla start-upów, które zaczęły się rozwijać w Puławach, we Wschodnim Akceleratorze Biznesu. W ciągu ostatnich tygodni pomysły młodych firm zwróciły uwagę zagranicznych fundacji i odnotowały pewne sukcesy.
Odżywki dla sportowców na bazie owadów, nowe metody leczenia złamań przedramion, próby drukowania instrumentów w technologii 3D albo ulepszanie instalacji fotowoltaicznych – takie inicjatywy podejmują start-upy, które inkubowano w Puławach. I jak się okazuje, te śmiałe przedsięwzięcia zyskują uznanie, a nawet wsparcie na dalszy rozwój.
Start-up Bug Foods zdobył pozytywną opinię w Europejskim Urzędzie do spraw Bezpieczeństwa Żywności dla larwy chrząszcza mącznika młynarka, który miałby się stać elementem odżywek dla sportowców. Projekt znalazł się w gronie finalistów konkursu organizowanego przez Fundację Technotalenty – z adnotacją, że odżywki z owadów to pomysł z ogromnym potencjałem.
Start-up Guarneri3D wytrwale szuka nowych zastosowań dla druku 3D – i właśnie odkryło substancję, która pozwoli matować efekt błysku, charakterystycznego na przykład dla skrzypiec. Innowatorzy liczą, że wkrótce uda im się z powodzeniem zeskanować duży i skomplikowany obiekt muzealny.
Start-up Mediprintic zajmuje się opracowywaniem zestawu do leczenia złamań przedramienia – z zastosowaniem zupełnie nowych metod, których medycyna dotąd nie wykorzystywała. Pracują przy tym lekarze ortopedzi, ale też ludzie mający doświadczenie w działaniu na rynku ochrony zdrowia. Start-up nawiązał właśnie współpracę z Human Alfa Fund.
Podobny sukces ma na swoim koncie projekt ScanTheSun – ze wsparciem od VC Link będzie projektować innowacyjne instalacje fotowoltaiczne, z wykorzystaniem technologii rzeczywistości rozszerzonej. Cel jest taki, żeby instalacje mogły maksymalnie wykorzystać wszystkie docierające do nich promienie słońca – uwzględniając konkretne nasłonecznienie czy przeszkody terenowe.