Dziś mijają dokładnie dwa tygodnie od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Jak podaje Straż Graniczna, w ciągu tych 14 dni do Polski przyjechało ponad 1 milion 430 tysięcy osób uciekających przed wojną. Teraz muszą odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości.
W gronie uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci – a korzystając z polskiej gościny, korzystają też między innymi z lokalnych szkół i przedszkoli. Na całej Lubelszczyźnie do takich placówek przyjęto już ponad 600 dzieci – w ten sposób przybyło przede wszystkim wielu nowych uczniów szkół podstawowych. W tym momencie narodowości ukraińskiej jest już połowa młodych cudzoziemców uczących się w lubelskich placówkach oświatowych.
Procedura przyjmowania ukraińskiego dziecka do polskiej szkoły polega obecnie na złożeniu wniosku, do którego trzeba dołączyć jakiś dokument potwierdzający dane osobowe – może to być paszport albo akt urodzenia. Przydatne jest również świadectwo, potwierdzające etap edukacji – ale jeśli rodzice nie zabrali takiego dokumentu, mogą sami napisać oświadczenie, w którym podadzą do jakiej szkoły i przez ile lat uczęszczało dziecko.
Tym, jak dodatkowo pomagać ukraińskim rodzinom w sprawach nauki i na gruncie kultury, będzie zajmować się powołany wczoraj (9 marca) przez marszałka województwa lubelskiego, zespół do spraw wsparcia edukacyjno-kulturalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Tworzą go przedstawiciele lubelskich uczelni, kuratorium oświaty i ośrodków kultury. Mają wspólnie planować nowe działania i koordynować tego rodzaju pomoc. W planach są między innymi warsztaty integracyjne, ale Ukraińcy (także dorośli) są też zapraszani do udziału w rozmaitych zajęciach tematycznych, mogą również bezpłatnie zwiedzać region i korzystać z jego oferty kulturalnej. Szczegółowa lista propozycji, które już wysunięto, znajduje się TUTAJ.
Z inicjatywy marszałka Jarosława Stawiarskiego, na Lubelszczyźnie będą prowadzone także intensywne kursy języka polskiego – dla tych Ukraińców, którzy chcą poczuć się pewniej, potrafiąc lepiej się komunikować z Polakami. Te językowe umiejętności przydadzą się na co dzień, ale też podczas szukania zatrudnienia. Projekt koordynują Departament Zarządzania EFS oraz Departament Kultury, Edukacji i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UM w Lublinie.