Postępowanie w sprawie wpisania całego budynku do rejestru zabytków zostało wszczęte już w minionym roku. Teraz znamy decyzję, podjętą przez Lubelskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Przeszklona hala dworca autobusowego przy Alei Tysiąclecia w Lublinie, wraz ze zdobiącą jej wnętrze mozaiką, zostały objęte ochroną konserwatorską. Oficjalnie uznano, że ta część obiektu stanowi dobro kultury współczesnej, posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe, które w pełni uzasadniają wpisanie do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Na podstawie opinii wydanych przez niezależnych ekspertów z Krakowa, zdecydowano wyłączyć z wniosku murowane aneksy, które na przestrzeni wielu lat były kilkakrotnie przebudowywane.
Warto zaznaczyć, że do rejestru zabytków nie wliczono gruntu pod budynkiem – a to znaczy, że obiekt w razie potrzeby może zostać przeniesiony. To może się wydarzyć, jeśli pojawi się nowy pomysł zagospodarowania przestrzennego tutejszej okolicy. Ochrony dworca nie przewidywały żadne opracowywane dotychczas plany.
Budynek dworca pojawił się na lubelskim podzamczu w 1968 roku, jest więc przykładem architektury modernistycznej. Przez ponad 50 lat był ważnym punktem tutejszego węzła komunikacyjnego. Gmach przestanie pełnić swoją dotychczasową funkcję, gdy tylko zostanie oddany do użytku autobusowy Dworzec Metropolitalny, który powstaje w zupełnie innej części Lublina, w pobliżu dworca PKP. To z kolei nastąpi prawdopodobnie w 2023 roku.
Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Facebook