Wczoraj (15 sierpnia) w całym naszym regionie obchodzono Święto Wojska Polskiego – i zarazem 102. rocznicę “Cudu nad Wisłą”. To między innymi chęć oddania hołdu uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej gromadziła mieszkańców na specjalnych spotkaniach.
Uroczystych obchodów historycznej rocznicy nie zabrakło oczywiście w Puławach – mieście, które od dwóch lat z dumą nosi tytuł miejsca pamięci Bitwy Warszawskiej. W sierpniu 1920 roku w Pałacu Książąt Czartoryskich działała kwatera główna naczelnego wodza – i właśnie stąd padł rozkaz natarcia na bolszewików od strony rzeki Wieprz. Pamiątką po tych wydarzeniach jest sześciokątny stół, przy którym marszałek Piłsudski opracowywał wojenne plany – zabytek stoi w Sali Kolumnowej, gdzie obecnie mieści się czytelnia Centralnej Biblioteki Rolniczej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jeszcze do końca sierpnia w tym miejscu czeka na widzów okolicznościowa wystawa.
Natomiast wczoraj, po Mszy Świętej odprawionej w kościele garnizonowym, puławianie zebrali się również na pałacowym dziedzińcu – przed tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przedstawiciele posłów na Sejm RP, władz miasta, służb mundurowych, szkół i organizacji pozarządowych złożyli symboliczne wiązanki kwiatów.
W trakcie uroczystości, przyznano odznaczenia za pracę na rzecz Puław – otrzymali je prezydent Paweł Maj i wiceprezydent Beata Kozik. Wręczył je Stanisław Maciąga, w imieniu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (Zarządu Powiatowego w Puławach) oraz Związku Inwalidów Wojennych (Zarządu Okręgowego w Puławach).
Patriotyczny nastrój panował w sercu miasta do późnych godzin popołudniowych – od godziny 17.00 puławianie słuchali koncertu pieśni żołnierskich i popularnych piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przed widzami wystąpili Anna Barska i Tomasz Mazur, którzy śpiewali przy akompaniamencie Michała Matrasa. Ze względu na niepewną pogodę, tegoroczny koncert “Śpiewanie z gwiazdami, czyli potyczki z piosenką” zorganizowano w atrium “Domu Chemika”.
Źródło informacji i zdjęcia: UM w Puławach