Amoniak i siarkowodór w zwoleńskim powietrzu? Mieszkańcy protestują

      Możliwość komentowania Amoniak i siarkowodór w zwoleńskim powietrzu? Mieszkańcy protestują została wyłączona

Czy niedaleko Zwolenia powstanie ogromna ferma drobiu? Właśnie tego obawiają się mieszkańcy – i zaczęli już protesty w tej sprawie.

Całe przedsięwzięcie miałoby powstać w Brzezinkach Starych w gminie Tczów, tuż przy granicy ze zwoleńską gminą. Według planów przedsiębiorcy, ferma miałaby hodować blisko 280 tysięcy sztuk drobiu w jednym cyklu – a mieszkańcy okolicznych wsi, między innymi Sydołu i Karolina, obawiają się że produkcja na tak wielką skalę poważnie zaszkodzi środowisku i bezpieczeństwu ludzi. Boją się amoniaku i siarkowodoru w powietrzu, a deklaracje przedsiębiorcy o środkach zapobiegawczych ich nie uspokajają.

Całej sprawie uważnie przyglądają się władze Zwolenia – burmistrz jest zdania, że miejsce budowy fermy jest nie do przyjęcia: bo miałaby się znajdować zaledwie 84 metry od zabudowań sąsiedniej wsi. Właśnie dlatego zostanie przygotowany kontrraport, który szczegółowo przedstawi możliwy wpływ wielkiej fermy drobiu na całą okolicę. Przygotowanie takiego dokumentu jest kosztowne, ale władze Zwolenia przeznaczą na ten cel ponad 12 tysięcy złotych. Jeśli kontrraport wykaże, że przedsięwzięcie może być niebezpieczne dla zdrowia ludzi, będzie mógł być podstawą do odwołania planów przedsiębiorcy.