Była stacja kolejowa, jest “Stacja Kultura”

      Możliwość komentowania Była stacja kolejowa, jest “Stacja Kultura” została wyłączona

Dawna stacja kolejowa w Poniatowej, która niszczała od wielu lat, zaczyna już zupełnie nowy rozdział w swojej historii. Teraz jest to “Stacja Kultura” – miejsce, w którym pasażerowie Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej mogą wygodnie odpocząć.

Gmach w stylu dworkowym stoi na obrzeżach Poniatowej, pośród lasu, od niemal 70 lat – i jest zabytkiem województwa lubelskiego. Pojawił się tu w związku z rozbudową lokalnej kolejki. Jednak już w latach 90. XX wieku stacja przestała pełnić funkcje, do jakich ją przeznaczono. Przez niemal trzy ostatnie dekady zabudowania niszczały – aż pojawił się pomysł, jak na nowo wykorzystać urokliwy budynek. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na rewitalizację już w 2017 roku – a niedawno wszystkie prace dobiegły końca.

Pasażerowie Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej wciąż mogą dotrzeć do stacji w Poniatowej – ale czeka tu na nich znacznie więcej, niż ławka, na której można odpocząć. Na parterze budynku działa już kawiarnia, a na piętrze udostępniane są pokoje gościnne.

Gruntowny remont pomógł odnowić zabudowania i dostosować je do nowych zadań, ale nie ingerowano w układ pomieszczeń ani w wygląd elewacji. Dawna stacja wciąż kojarzy się z koleją (również dzięki specjalnie przygotowanym fototapetom), ale umożliwia miłe spędzenie nawet dłuższej przerwy w podróży. Wkrótce okaże się, jak zostanie oceniony standard tego nowego obiektu hotelarskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków