Cenny prezent dla dęblińskiego muzeum!

      Możliwość komentowania Cenny prezent dla dęblińskiego muzeum! została wyłączona

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otrzymało album oryginalnych, historycznych zdjęć, na których uwieczniono budowę Szkoły Orląt.

Wszystkie materiały należały do inżyniera Michała Trembeckiego, który w latach 20-tych XX wieku był kierownikiem budowy dęblińskiego lotniska i kompleksu wojskowego: pracował tu od kwietnia 1923 do wiosny 1930 roku. W przygotowanych zabudowaniach w 1927 roku zadomowiła się Oficerska Szkoła Lotnictwa, przeniesiona tutaj z Grudziądza.

W ostatnim czasie album archiwalnych zdjęć z czasów budowy przechowywano w Leżajsku – miał go daleki krewny inżyniera Trembeckiego, Stanisław Chmura. To właśnie on przekazał cały zbiór do muzealnego archiwum. Uroczyste spotkanie w tej sprawie odbyło się w minioną środę, 16 grudnia.

 

Album fotograficzny, zatytułowany „Lotnisko Dęblin 1926”zawiera 25 fotografii. Teraz będą one opracowywane naukowo. Szersza publiczność obejrzy je w ramach wystawy posterowej „Szkoła Orląt na starej fotografii”, która jest planowana na 2021 rok. Na razie muzeum uchyla rąbka tajemnicy, przedstawiając cyfrowe kopie fotografii na swojej stronie internetowej.

Źródło zdjęć: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie