Chcesz zaoszczędzić na bieżącej wodzie? Władze tej gminy pomogą!

      Możliwość komentowania Chcesz zaoszczędzić na bieżącej wodzie? Władze tej gminy pomogą! została wyłączona

Władze Ryk, na czele z burmistrzem Jarosławem Żaczkiem, proponują żeby skutecznie gromadzić wodę deszczową i wykorzystywać ją do codziennych, domowych czynności. Aby urzeczywistnić takie zamiary, trzeba zainstalować na swojej posesji przydomowy zbiornik retencyjny – i właśnie w zdobyciu takich instalacji chcą pomóc władze gminy.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dotacji na zakup i montaż podziemnych zbiorników retencyjnych. Dofinansowanie może pokryć nawet 85% kosztów całej inwestycji, a będzie można zdobyć zbiornik o pojemności nawet 10 tysięcy litrów. Zainteresowani powinni w najbliższych dniach śledzić stronę internetową gminy Ryki, bo tam będą pojawiać się szczegółowe informacje. W każdej chwili można także zadzwonić na infolinię, dostępną pod numerem telefonu: 12 446 42 97.

Zaznaczmy, że dotacje dostanie ograniczona ilość osób, dlatego warto już teraz przemyśleć tę propozycję.

Korzystanie z wody deszczowej to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Ci, którzy korzystają ze zbiorników retencyjnych i schwytanej tam deszczówki, mogą potrzebować nawet o połowę mniej bieżącej wody, za którą trzeba płacić rachunki. W ten sposób można niższym kosztem podlewać rośliny ogrodowe albo zaoszczędzić na obsłudze domowej instalacji sanitarnej. Warto wziąć pod uwagę i to, że wartość posesji, na której znajduje się taka instalacja, automatycznie rośnie. A jednocześnie wyświadcza się też przysługę środowisku, bo wówczas rzadziej sięga się do zasobów wód gruntowych.

Źródło zdjęcia: Gmina Ryki