Chryzantemy opanowały także nasz region

      Możliwość komentowania Chryzantemy opanowały także nasz region została wyłączona

Przypominamy, że od wczoraj cmentarze w naszym regionie znów są otwarte – już można w dogodnej chwili odwiedzić groby bliskich. To, że nie mogliśmy tego zrobić 1 i 2 listopada było przełamaniem wieloletniej tradycji.

Wieść o zamknięciu cmentarzy zaskoczyła także handlarzy, którzy czekali na możliwość sprzedania zniczy i kwiatów. Ale mieszkańcy całej Polski okazali solidarność – kupowali chryzantemy, ratując lokalnych przedsiębiorców przed dużymi stratami finansowymi. Później ustawiali kwiaty w miejscach publicznych.

 

W naszym regionie taki gest wykonywały także władze samorządowe: między innymi Zwolenia i Opola Lubelskiego. W Zwoleniu aż 240 doniczek kwiatów pojawiło się w miejscach upamiętniających historyczne wydarzenia – sporo żółtych bukietów ustawiono przy Ścianie Straceń i krzyżu katyńskim. Z kolei w Opolu Lubelskim od dziesięciu lokalnych producentów władze miasta kupiły prawie 200 doniczek chryzantem. Te kwiaty można teraz zobaczyć w różnych miejscach pamięci: przy pomniku Tadeusza Kościuszki albo przy starych żołnierskich grobach na okolicznym cmentarzu.

 

Natomiast w Lublinie do ogólnopolskiej akcji przyłączył się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W miniony poniedziałek kilkadziesiąt bukietów chryzantem otoczyło pomnik uczelnianej patronki na miasteczku akademickim.

Źródło zdjęć: Gmina Zwoleń – Facebook; UM w Opolu Lubelskim; UMCS, fot. Bartosz Proll