Co tworzyły tajemnicze kamienne bloki? To wciąż zagadka

      Możliwość komentowania Co tworzyły tajemnicze kamienne bloki? To wciąż zagadka została wyłączona

W minioną środę (14 września) na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie zrobiło się dosyć tłoczno: pojawili się tam między innymi żołnierze z Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków. Wszyscy skupili swoją uwagę na obrobionych, kamiennych blokach, które od lat są składowane niedaleko gmachu.

O sprawie tajemniczych płyt poinformował pracownik szpitala. Powołując się na relacje lekarzy, którzy pracowali tu w latach powojennych, przekazał że bloki pochodzą prawdopodobnie z rozebranego, lubelskiego pomnika Nieznanego Żołnierza. A żeby przeprowadzić dokładne oględziny znaleziska, trzeba było wykorzystać specjalistyczny sprzęt przywieziony przez żołnierzy – ponieważ kamienne bloki są bardzo ciężkie, a niektóre były zakopane w ziemnej jamie.

Niestety, wspomnianej hipotezy nie udało się zweryfikować. Na płytach nie znaleziono żadnych inskrypcji, które wskazywałyby, że chodzi o monument, który w czasie dwudziestolecia międzywojennego stał na Placu Litewskim.

Jednak Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków liczy jeszcze na wsparcie ze strony mieszkańców – czeka na zgłoszenia od osób, które posiadają czytelne zdjęcia przedwojennego pomnika albo wiedzą coś konkretnego na jego temat. Im więcej informacji zgromadzą konserwatorzy, tym łatwiej będzie im wyjaśniać tego rodzaju zagadki z przeszłości.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Facebook