Coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna na Lubelszczyźnie

      Możliwość komentowania Coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna na Lubelszczyźnie została wyłączona

W województwie przybywa chorych, a miejsc w szpitalach już brakuje. Władze przypominają o szczepieniach, a służby – o reżimie sanitarnym.

Od kilku dni każda nowa doba przynosi kolejny rekord odnotowanej liczby zakażeń koronawirusem. W środę (20 października) potwierdzono już ponad 1200 nowych przypadków. Bardzo podobne dane nadeszły już w czwartek (21 października).

W szpitalach jest tłoczno od minionego weekendu. W poniedziałek ponownie zwiększono liczbę łóżek covidowych, ale na ponad tysiąc wyznaczonych miejsc zajętych jest już prawie 800. Wolnych łóżek dla chorych na COVID-19 nie ma już w dwunastu szpitalach, między innymi w puławskim. Osoby w cięższym stanie mogą być wiezione nawet na drugi koniec województwa.

Z pomocą nowej kampanii informacyjnej, wojewoda lubelski namawia do szczepień, natomiast służby porządkowe i sanepid zabrały się za kontrolowanie tego, czy mieszkańcy Lublina przestrzegają wyznaczonych zasad bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o noszenie maseczek ochronnych w takich miejscach, jak sklepy, galerie handlowe czy autobusy. Za brak maseczki grozi mandat, ale policja może też skierować sprawę do sądu, z kolei sanepid stosuje kary administracyjne.