Czasy trudne, ale “trzynastki” będą

      Możliwość komentowania Czasy trudne, ale “trzynastki” będą została wyłączona

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów.

Trafią do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. To znaczy, że pierwsze wypłaty są już w drodze, a jest to najczęściej 981 zł „na rękę”. Mówi Małgorzata Korba rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne 9 milionom osób. Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Czy osoby, którym należy się taka forma wsparcia muszą zrobić coś dodatkowego?

 

“Trzynastkę” otrzymają te osoby, które 31 marca miały już prawo do jednego ze świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata jest zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka wtedy nie przysługuje.

ZUS przekazuje “trzynastki” razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury lub renty. Terminów jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Dlatego pierwsze trzynastki już są w drodze do świadczeniobiorców i dotrą do nich do 1 kwietnia – przekazem pocztowym lub na rachunek w banku.

 

(info ZUS Lublin, fot. pixabay.com)