Czy Janowiec powinien być miastem? Są wyniki konsultacji

      Możliwość komentowania Czy Janowiec powinien być miastem? Są wyniki konsultacji została wyłączona

Mieszkańcy gminy Janowiec nie są zainteresowani życiem w mieście – takie wnioski nasuwają się po ogłoszeniu wyników konsultacji społecznych, przeprowadzonych w tym miesiącu.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie listopada każdy wyborca mieszkający na terenie gminy mógł odpowiedzieć „tak” albo „nie” na pytanie czy Janowiec powinien znowu zostać miastem. Jak się okazuje, większość osób, która skorzystała z kart do głosowania, zaznaczyła odpowiedź przeczącą. Frekwencja również nie była wysoka – z szansy na wyrażenie własnego zdania skorzystała tylko co dziesiąta osoba.

Janowiec był miastem między XVI i XIX wiekiem – pomysł, żeby wrócić do tego dawnego stanu rzeczy, wysunęli aktywiści z Towarzystwa Przyjaciół Janowca. Wskazywali że przywrócony status miasta to szansa na rozwój gminy – choćby dlatego, że gminy miejsko-wiejskie mają większe szanse na zdobycie pomocnych dotacji (na przykład ze środków unijnych).

Kampanię społeczną w tej sprawie społecznicy rozpoczęli jeszcze latem – pod koniec lipca ukazało się specjalne wydanie Gazety Janowieckiej, w którym wydrukowano odpowiedzi na najpopularniejsze pytania i wątpliwości. Jednak te argumenty albo nie dotarły do mieszkańców albo nie zdołały ich przekonać.

Dodajmy, że każdego roku termin składania wniosków o nadanie konkretnej miejscowości praw miejskich mija wraz z końcem marca.