Czy i jak mogą zmienić się opolskie gospodarstwa?

      Możliwość komentowania Czy i jak mogą zmienić się opolskie gospodarstwa? została wyłączona

Rolnicy z powiatu opolskiego prowadzący gospodarstwa na terenach objętych ASF, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację Małych Gospodarstw”.

Wszystko to w dniach od 28 lutego do 28 marca 2020 r. O premię może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo powyżej 1 ha i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Warunek wykluczający to wcześniejsze korzystanie z rekompensaty za nieutrzymywanie trzody, z dotacji dla młodego rolnika, dofinansowania na modernizację gospodarstwa czy na założenie firmy na wsi.

Rolnik nie musi być objęty ubezpieczeniem KRUS. Wystarczy, że co najmniej 25 proc. całego swojego dochodu będzie uzyskiwał z produkcji roślinnej lub zwierzęcej, oprócz hodowli ryb. Oznacza to, że o premię można się starać pracując na etacie czy prowadząc własną firmę. Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł premii. O szczegółach można przeczytać także na oficjalnym portalu powiatu opolskiego.

 

(fot. pixabay.com)