Czy to już kolejny etap epidemii?

      Możliwość komentowania Czy to już kolejny etap epidemii? została wyłączona

Jak informuje wojewoda lubelski, początek stycznia przyniósł już zauważalny wzrost zakażeń koronawirusem. Od czasu szczytu czwartej fali epidemii, po 19 listopada, malała liczba chorych i pacjentów szpitali – ale ta tendencja zaczęła się już odwracać.

Według danych z 1 stycznia, czyli z minionej soboty, liczba lubelskich zakażeń wzrosła o 58%. Dzisiejsze dane (z 3 stycznia) to 6422 zakażenia w całym kraju i 180 na samej Lubelszczyźnie. Wojewoda Lech Sprawka nie wyklucza, że mamy do czynienia z początkami piątej fali epidemii. Do takich przypuszczeń otwiera drogę jeszcze jedna ważna informacja.

W miniony piątek (31 grudnia) w Lublinie potwierdzono pierwszy w całym województwie przypadek wariantu omikron. Jak twierdzą specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia, ta mutacja namnaża się znacznie szybciej i może zainfekować także ozdrowieńców. Wojewoda ponownie namawia do szczepień, także trzecią dawką „przypominającą”, która może zdecydowanie podnieść odporność na wirusa.

Minister zdrowia skomentował wzrost liczby zakażeń, zauważalny w ogólnopolskich statystykach – zapowiedział, że jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, zostaną ogłoszone nowe obostrzenia epidemiczne, nawet w tym tygodniu.