KORONAWIRUS: Czym jest Lubelski Pakiet Antykryzysowy?

To plan, jaki przedstawiono wczoraj, na specjalnej, nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego. Jak już informowaliśmy, ponad 57 milionów złotych to pieniądze, które pomogą Lubelszczyźnie poradzić sobie z epidemią koronawirusa.

Pakiet składa się z dwóch filarów – gdzie pierwszy to pomoc dla lubelskich ośrodków zdrowia. 7 szpitali otrzyma prawie 49,5 miliona złotych na zakup potrzebnej aparatury medycznej i diagnostycznej. 7 milionów trafi do 18 podmiotów leczniczych, żeby te mogły zaopatrzyć się w niezbędne środki ochrony i dezynfekcji. Z kolei 800 tysięcy złotych otrzyma szpital zakaźny, który od ponad tygodnia działa w Puławach – ta placówka także będzie mogła kupić sprzęty, które pomogą jej walczyć z epidemią.

Drugi filar to zaś wsparcie dla przedsiębiorców, którym koronawirus przeszkadza w rozwijaniu działalności firm. Zagrożone projekty mają mieć wydłużane okresy realizacji albo ulegną pewnym zmianom – każdy z nich będzie oceniany indywidualnie. Terminy konkursów i naborów będą wydłużone, a podpisywanie umów zostanie odroczone. Pojawi się możliwość obniżenia oprocentowania pożyczek czy zdobycia karencji w spłacie pożyczki czy nawet tak zwanych wakacji kredytowych.

Cały antywirusowy program pomocowy dla przedsiębiorców przygotował Zarząd Województwa Lubelskiego, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów i Polityki Regionalnej, na podstawie komunikatu Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz