DĘBLIN: W poniedziałek rocznica zbombardowania miasta

      Możliwość komentowania DĘBLIN: W poniedziałek rocznica zbombardowania miasta została wyłączona

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza do uczczenia pamięci czechosłowackich pilotów i do udziału w wernisażach dwóch wystaw. Jedną z nich będzie makieta dęblińskiego lotniska.

Jest początek września, a w tym roku wspominamy 80 już rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Już drugiego dnia tego konfliktu niemieckie Luftwaffe zbombardowało Dęblin i pobliską miejscowość Irena – zginęło wówczas wielu wojskowych i wielu cywili, a wśród ofiar byli także czechosłowaccy piloci. To właśnie im będzie poświęcona krótka uroczystość, która odbędzie się w poniedziałkowe przedpołudnie: na Cmentarzu Wojennym Balonna zjawią się między innymi przedstawiciele czeskiej organizacji Free Czechoslovak Air Force Association, żeby złożyć symboliczne wiązanki kwiatów. Pamięć o Legionie Czechosłowackim w Polsce zostanie też przywołana dzięki wystawie „Kraków, 30 kwietnia 1939” – wernisaż rozpocznie się w gmachu Muzeum Sił Powietrznych punktualnie w południe.

O tej samej porze niespodzianka czeka na tych gości Muzeum, którzy odwiedzą dział zatytułowany „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Tu pojawi się nowy element wystawy stałej: precyzyjnie wykonana makieta dęblińskiego lotniska i kompleksu Szkoły Orląt. Będzie się można przekonać, jak wyglądały przed wojennymi zniszczeniami. Wszystkie te widoki udało się odtworzyć dzięki zdjęciom, które twórcom makiety udostępnił Tomasz Kopański.

Źródło zdjęcia: https://www.deblin.pl/kultura/n,75289,80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-i-utworzenia-armii-czechoslowackiej-w-polsce.html