Dęblin zyska nową atrakcję turystyczną

      Możliwość komentowania Dęblin zyska nową atrakcję turystyczną została wyłączona

Prawie stuletnia lotniskowa wieża ciśnień diametralnie się zmieni – ma przyciągać turystów, spragnionych historycznych ciekawostek i imponujących widoków na miasto i okolice.

Rewitalizację historycznego obiektu zamierza przeprowadzić Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Z zaniedbanej wieży chce uczynić nowy, atrakcyjny punkt widokowy, miejsce odpoczynku i przestrzeń dla wystaw tematycznych, związanych z historią lotnictwa.

Sukcesem zakończyły się jak dotąd starania o przejęcie wieży i jej najbliższej okolicy – rozpoczęto je już w 2017 roku, gdy tylko pojawił się pomysł odnowienia obiektu i wyznaczenia mu nowych zadań. Nieruchomość wydzielono już z terenu Garnizonu Dęblin – starosta rycki, w imieniu Skarbu Państwa, przekazał działkę Muzeum, w formie darowizny.

Lotniskowa wieża ciśnień została zbudowana w latach 1926-1927 – była wówczas potrzebna, żeby zasilić w wodę cały kompleks szkoły lotniczej. W czasie drugiej wojny światowej ucierpiała tylko nieznacznie, podczas jednego z bombardowań. Pełniła swoje funkcje techniczne jeszcze przez kilka dekad, ale pod koniec lat 90. wyłączono ją z użytkowania – przez co zaczęła niszczeć.

 

W ostatnim czasie wieżę mijali uczestnicy spacerów historycznych, prowadzonych na terenie Garnizonu. Gdy natomiast plany rewitalizacji zostaną zrealizowane, będzie już zapraszała do środka – i do wjazdu windą albo wspinaczki ażurowymi schodami na sam szczyt. Na dwóch najwyższych kondygnacjach ma się pojawić kawiarnia panoramiczna, otoczona zewnętrznym tarasem widokowym. Niższe ma zajmować galeria historyczna, z miejscem na wystawy tematyczne. Ponadto, Studenckie Koło Naukowe z Lotniczej Akademii Wojskowej proponuje, żeby na szczycie wieży zamontować także teleskop.

Na terenie działki, która otacza wieżę, zostaną wytyczone parkingi dla aut osobowych i autokarów, a cały obszar zostanie otwarty dla gości od strony ulicy Spacerowej. Realizacja wszystkich ambitnych planów rozpocznie się od przeprowadzenia szczegółowej inwentaryzacji terenu i uzyskania orzeczenia o stanie technicznym wieży.

Jednocześnie muzeum prosi mieszkańców Dęblina i okolic oraz miłośników historii regionu o udostępnienie zdjęć lotniskowej wieży ciśnień, znalezionych w prywatnych zbiorach – ponieważ w planach jest przygotowanie wystawy prezentującej historię tego obiektu.

Zdjęcie tytułowe: fot. Paweł Pawłowski