Dla kogo wyrównania emerytur?

      Możliwość komentowania Dla kogo wyrównania emerytur? została wyłączona

Zmieniły się zasady obliczania czerwcowych emerytur za okres od 2021 roku. Podwyżkę mogło zauważyć pół tysiąca osób w województwie lubelskim.

Po tej zmianie przepisów emerytury przyznawane w czerwcu ZUS będzie obliczać na takich samych zasadach jak emerytury majowe, czyli z dodatkową kwartalną waloryzacją składek. Takie wyliczenie zostanie zastosowane, jeśli będzie ono dla emeryta korzystniejsze. Nowe przepisy obejmują także osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu tego roku. W tej sprawie nie trzeba było składać wniosków. Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Suma wyrównań w województwie lubelskim wyniesie prawie 290 tysięcy złotych. Każda osoba uprawniona do podwyżki otrzyma pocztą decyzję o nowej wysokości emerytury.

Ale wśród tegorocznych czerwcowych emerytów są też tacy, którym podwyżka i wyrównanie nie przysługują. Po kalkulacji ich świadczeń zgodnie z nowymi przepisami okazało się, że emerytura obliczona na nowych zasadach byłaby niższa. Dlatego pobierają dotychczasowe świadczenie obliczone na starych zasadach.

Dodatkowo, ZUS przypomina, że wielu osobom nadal opłaca się zaczekać z przyszłorocznym wnioskiem o emeryturę do lipca. Wtedy odbywa się dodatkowa kwartalna waloryzacja składek. Warto by rozważyli taki ruch ubezpieczeni, którym nie spieszy się na emeryturę, bo na przykład jeszcze pracują.