Dlaczego nie warto przegapić Dnia Ziemniaka?

      Możliwość komentowania Dlaczego nie warto przegapić Dnia Ziemniaka? została wyłączona

To jest wiadomość dla lokalnych rolników – i dla wszystkich sympatyków ziemniaczanych przysmaków. Najbliższa niedziela minie w Pożogu Drugim jako Dzień Ziemniaka.

Na Polu Doświadczalnym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbędą się rozmaite pokazy. Będzie można podbudować się teoretycznie i zaspokoić głód ciekawostek. Zebrani posłuchają na przykład o tym, jak nowe technologie wspomagają teraz rolników, dbających o ziemniaki. Dowiedzą się też, przed jakimi chorobami trzeba wciąż chronić swoje okazy, a będzie mowa między innymi o groźnej  bakteriozie pierścieniowej – o tym, jak jej zapobiegać i jak rozpoznać jej skutki.

Organizatorzy szykują też takie prezentacje, które pozwolą przekonać się, jak wielkie jest bogactwo ziemniaczanych odmian. Do obejrzenia będą też dawne, nieco zapomniane odmiany – takie, które na pewien czas zniknęły z naszych stołów, ale mogłyby wkrótce na nie wrócić. Dzień Ziemniaka ma też zachęcić rolników do tego, żeby zdecydowali się poszerzyć swoją produkcję.

Nie zabraknie również bardzo smacznych ciekawostek: wszystko zwieńczą kulinarne pokazy, które przywołają nawet smaki dzieciństwa. Według zapowiedzi, będzie można spróbować między innymi ziemniaczanych pączków z miodem lawendowym.

Dzień Ziemniaka to okazja, żeby przypomnieć absolutnie wszystkim o potencjale, jaki tkwi w tych pożywnych warzywach – i o tym, że Lubelszczyzna ma w tym bogate tradycje. Pole Doświadczalne końskowolskiego LODR-u będzie czekało na gości już od godziny 10.00.

Źródło plakatu: LODR w Końskowoli