Duża pomoc dla młodych rolników!

      Możliwość komentowania Duża pomoc dla młodych rolników! została wyłączona

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz ósmy rozdaje premie dla młodych rolników. Sprawdziliśmy, jakie trzeba spełnić warunki, żeby się o nie ubiegać.

O prezent w postaci nawet 150 tysięcy złotych może ubiegać się każdy, kto ma własne gospodarstwo (liczące przynajmniej 1 hektar) i nie skończył jeszcze 40 lat. Istotne jest także posiadanie odpowiednich kwalifikacji – w razie potrzeby należy się zobowiązać, że zdobędzie się je w ciągu 36 miesięcy od dnia przyznania premii. Dodatkowy warunek to posiadanie albo utworzenie w ciągu 9 miesięcy gospodarstwa, którego wielkość ekonomiczna zmieści się w przedziale od 13 do 150 tysięcy euro.

Dotacja pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest bezzwrotna i może być bardzo dobrym wsparciem zwłaszcza na początku rozkręcania własnej działalności rolniczej. Premia będzie wypłacana w dwóch ratach – po spełnieniu warunków programu i po realizacji biznesplanu.

Przyznaną premię pieniężną można wydać tylko na sprawy związane z prowadzeniem swojego gospodarstwa albo z przygotowaniem swoich produktów rolnych do sprzedaży. Minimum 70% trzeba zainwestować w środki trwałe. To znaczy, że można pomyśleć o zakupie nowych gruntów, maszyn albo stada zwierząt, można też wziąć pod uwagę wyremontowanie swoich zabudowań.

Jak dotąd, z takiej pomocy skorzystało 25 tysięcy młodych rolników z całej Polski. Żeby do nich dołączyć, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w regionalnym biurze Agencji – jest na to czas do 29 maja. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć TUTAJ.

Źródło zdjęcia: baza Pixabay