Emerycie, oczekuj “czternastki”!

      Możliwość komentowania Emerycie, oczekuj “czternastki”! została wyłączona

Prawie 34 tysiące emerytów i rencistów z województwa lubelskiego dostało już tak zwane „czternastki” z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do końca tego tygodnia takie dodatkowe świadczenia otrzyma niemal 87 tysięcy kolejnych osób w regionie.

„Czternastka” to dodatkowe roczne świadczenie dla tych, którzy 31 października pobierali emeryturę lub rentę z ZUS. W jaki sposób są wypłacane i czy trzeba się po nie zgłaszać? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Pełna kwota czternastki to 1250 złotych i 88 groszy brutto. Dostają ją osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby z wyższymi świadczeniami mogą liczyć na wypłatę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, dlatego bonusowej wypłaty nie otrzymują osoby, których podstawowe świadczenie wynosi 4150,88 zł brutto lub więcej.

Przypominamy, że w sprawie tej czternastej wypłaty nie trzeba składać żadnych podań ani wniosków – ZUS wypłaca te świadczenia z urzędu. Jeśli w takiej sprawie zadzwoni ktoś, kto podaje się za pracownika Zakładu, można być pewnym, że to oszustwo. Takie przypadki odnotowano już w całym kraju, także w naszym regionie.