Gdzie zrobić test na koronawirusa? Wojsko podpowiada

      Możliwość komentowania Gdzie zrobić test na koronawirusa? Wojsko podpowiada została wyłączona

Każdy, kto zadaje sobie takie pytanie, powinien zajrzeć na specjalną, interaktywną mapę, przygotowaną przez żołnierzy Wojska Polskiego.

Czytelna mapa jest zamieszczona TUTAJ. Najbliższy punkt wymazowy można znaleźć wpisując miejscowość (prawy, górny róg mapy) i wybierając właściwy adres z rozwiniętej listy. Można też odnaleźć konkretny obszar i dokładnie go sobie obejrzeć. Każdy punkt opatrzony jest kolorem: zielonym, żółtym albo czerwonym. Kolor mówi o tym, jak sprawnie są badane próbki i jak długo trzeba czekać na wyniki.

W całym kraju działają już 634 punkty pobierania wymazów, a w nich można spotkać między innymi Terytorialsów. Bardzo często są zorganizowane przy szpitalach albo mniejszych ośrodkach zdrowia, ale wiele z nich to również mobilne punkty, obsługiwane przez żołnierzy. Poza tym dojeżdżają też do ośrodków pomocy społecznej i do domów osób przebywających w kwarantannie. Pobieraniem próbek zajmują się ci Terytorialsi, którzy mają kompetencje ratowników medycznych i ukończyli specjalistyczne kursy.