Instalacje, dzięki którym wielu mieszkańców gminy Baranów ma w swoich domach bieżącą wodę, zostaną rozbudowane i unowocześnione. Kilka z nich przejdzie w tym roku modernizację – poza tym, lokalna sieć nawet nieco się powiększy.
Dzięki wsparciu unijnego dofinansowania (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego), uda się wykonać kilka ważnych zadań. Powstanie nowy wodociąg, który połączy ujęcie wody w Czołnie z siecią należącą do ujęcia w Śniadówce. Nowa instalacja ma mierzyć ponad kilometr.
Dodatkowo, w obu tych miejscowościach pojawią się jeszcze ekologiczne innowacje – przy stacjach uzdatniania wody zostaną zamontowane mikroelektrownie fotowoltaiczne. W sumie będą to aż 144 panele, które będą pobierały energię ze słońca i przetwarzały ją na prąd.
Wszystkie umowy, także na wymianę 150 hydrantów, które znajdują się na terenie gminy Baranów, już podpisano – a wykonawcy będą mieć 8 miesięcy, żeby się z nich wywiązać.
Projekt całego remontu baranowskiej sieci wodociągowej opracowywano w ubiegłym roku i planowano wówczas, że modernizacja obejmie także przebudowę pompowni wody w Hucie. Jednak okazało się, że wzrosły koszty wykonania wszystkich prac. Najkorzystniejsza oferta przetargowa jaką otrzymano, opiewała na ponad 2 miliony złotych – czyli o milion więcej, niż jest w stanie ze swojego budżetu wyłożyć gmina.
Z tego powodu na razie zrezygnowano z remontu pompowni, jako najdroższego zadania. Nie porzucono jednak tych planów – złożono już wniosek o przyznanie dotacji celowej z Funduszu Polski Ład.
Źródło zdjęcia: baza Pixabay