Gmina Nałęczów pożegna ciemności i przywita oszczędności

      Możliwość komentowania Gmina Nałęczów pożegna ciemności i przywita oszczędności została wyłączona

W Gminie Nałęczów już niedługo zmieni się oświetlenie uliczne. To dobre wieści dla kierowców i pieszych, którzy będą korzystać z lokalnych tras po zmroku – ale wielkie nadzieje wiążą z tymi zmianami także włodarze, gospodarujący gminnym budżetem.

Obecnie, na około 1200 słupów, prawie 1000 posiada stare, sodowe lampy, które często się psują, a poza tym generują wysokie rachunki za prąd. Ale już niedługo przestarzałe oprawy zostaną zastąpione przez nowe, energooszczędne. Jak tłumaczy burmistrz Wiesław Pardyka:

Już na początku kadencji zleciłem przygotowanie audytu na potrzeby analizy kosztów i możliwości ich redukcji. W konsekwencji przygotowaliśmy wniosek aplikacyjny i pozyskaliśmy dofinansowanie środków UE na wymianę oświetlenia na terenie całej gminy na energooszczędne ledowe oraz nowoczesny efektywny system zarządzania systemem i diagnozowania awarii.

Wymiana oświetlenia ulicznego to duże przedsięwzięcie, warte 4 miliony złotych – ale gminie pomogą wspomniane środki unijne, które pokryją aż 85% kosztów tej inwestycji. Prace związane z wymianą opraw mają potrwać do końca tego roku kalendarzowego. W planach jest również zamontowanie nowych słupów oświetleniowych – tam, gdzie po zmroku aktualnie zalegają ciemności.

Władze liczą, że nowoczesne lampy nie tylko skuteczniej rozproszą zmrok, ale też pozwolą zobaczyć oszczędności w miejskim budżecie. Nowoczesne oświetlenie ma obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 2/3.

Źródło informacji i zdjęcia: Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa – Facebook