Internet, klimatyzacja, nowe fotele – tak zmienia się PKP IC

      Możliwość komentowania Internet, klimatyzacja, nowe fotele – tak zmienia się PKP IC została wyłączona

Kto podróżował koleją ten wie, jak uciążliwy bywał przejazd. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi – zmienia się kolejowy tabor.

Zmodernizowane wagony pojawiły się już w pierwszych pociągach kursujących po naszym regionie. PKP Intercity ogłosiło, że odebrało 83 wagony, które unowocześniła bydgoska PESA. Są to bezprzedziałowe pojazdy klasy 2.

Każdy z nich został wyposażony w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja objęła także instalację monitoringu i wzmacniaczy sygnału GSM/LTE. Wagony mają po 72 miejsca siedzące.

Unowocześnione składy już kursują po trasach na terenie całego kraju m.in. są one włączane do pociągów na trasie z Lublina do Szczecina, Wrocławia i Krakowa. Od sierpnia będą z nich złożone również pociągi Inka relacji Lublin – Warszawa, Czartoryski Lublin – Zielona Góra, a także Starzyński Warszawa – Terespol.

Modernizacja wagonów to element realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity, pod nazwą Kolej Dużych Inwestycji, wart jest 7 mld zł. Po zakończeniu programu w 2023 r. tabor przewoźnika ma być w 80 proc. nowy lub zmodernizowany, w 94 proc. pociągów będzie dostępna klimatyzacja, a w co najmniej 77 proc. bezprzewodowy internet.

 

(fot. PKP Intercity)