Jak badać historię regionu? W Lublinie wdrażany jest nowy pomysł

      Możliwość komentowania Jak badać historię regionu? W Lublinie wdrażany jest nowy pomysł została wyłączona

Informacje o przeszłości całej Lubelszczyzny – takie dane będzie gromadzić i weryfikować Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną, które zaczyna działać przy jednej z lubelskich uczelni.

Nowy ośrodek powołano przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przy tutejszym Instytucie Historii. Wsparcie dla jego działań zadeklarowali włodarze miasta i województwa, którzy podpisali umowę powołującą Centrum do istnienia. Dokument sygnowali prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski oraz rektor UMCS, Radosław Dobrowolski.

Jak podkreślano podczas tego spotkania, Centrum ma koordynować współpracę naukowców oraz mieszkańców, którzy zgłębiają historię swojej rodzinnej okolicy. Łącząc wiedzę z archiwów z prywatnymi przekazami, będzie można stworzyć pełną opowieść o przeszłości Lubelszczyzny. Niewykluczone, że pytania i sugestie laików popchną naukowców do podjęcia nowych, konkretnych badań.

Jak zaznacza inicjator całego przedsięwzięcia, profesor Dariusz Słapek, do Centrum będą mogli się zgłaszać także przedstawiciele gmin i lokalnych stowarzyszeń – na przykład po to, by umiejętnie wykorzystać wiedzę o historii do promowania konkretnego regionu. Ośrodek ma służyć profesjonalną i merytoryczną pomocą każdemu, kto będzie potrzebować wsparcia specjalistów.

Źródło informacji: UMCS