Jak będzie wyglądał sztandar gminy Nałęczów?

      Możliwość komentowania Jak będzie wyglądał sztandar gminy Nałęczów? została wyłączona

Spokojnie – zmiany będą tylko kosmetyczne. Uznano po prostu, że nałęczowski sztandar potrzebuje odświeżenia, które pogodzi go między innymi z zasadami heraldyki.

Symbol miasta i gminy Nałęczów to połączenie dwóch herbów szlacheckich. Jest podzielony na dwie równe części: po lewej stronie, na niebieskim tle widnieje Pilawa, a po prawej, na czerwonym tle jest umieszczony Nałęcz. W ten sposób upamiętnia XVIII-wiecznych właścicieli tutejszego majątku, Stanisława Małachowskiego (herbu Nałęcz) i jego żonę Mariannę z Potockich (herbu Pilawa).

We wrześniu ubiegłego roku rada gminy zdecydowała, że sztandar Nałęczowa należy odnowić – zadbać o to, żeby wszystkie szczegóły zgadzały się z zasadami heraldyki, weksylologii i z miejscową tradycją historyczną. W ciągu wielu ostatnich tygodni trwały prace nad nowym projektem – i propozycja jest już gotowa. Zadanie polegało między innymi na dostosowaniu nałęczowskiego herbu do wspomnianych zasad.

 

W odświeżenie sztandaru zaangażowało się między innymi Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa i to ono czeka teraz na opinie wszystkich mieszkańców gminy. Swoje uwagi można przesyłać Towarzystwu pocztą tradycyjną (ul. 1 Maja 18/30, 24-150 Nałęczów), natomiast elektroniczny adres do korespondencji udostępnia nałęczowski ratusz (um@naleczow.pl). Listy i e-maile można wysyłać do końca marca.

Źródło zdjęć: Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa – Facebook