Jak powinny zmieniać się lubelskie muzea?

      Możliwość komentowania Jak powinny zmieniać się lubelskie muzea? została wyłączona

Jak dostosować ofertę do aktualnych potrzeb? O tym dyskutowali wczoraj uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu Lubelskie Forum Muzealne.

Przez lata zmieniało się znaczenie samego słowa “muzeum”. Teraz należy wprowadzić odpowiedni model instytucji, którą znacznie chętniej odwiedzaliby turyści. Muzealnicy coraz częściej przejmują rolę miejscowych edukatorów.

Oczywiście, równie ważnym jest zabezpieczenie wartościowych obiektów, jednak muzea nie będą tylko polegać na swoich wystawach. Wiele instytucji już teraz zaprasza obserwatorów do wspólnej historii i opowieści jaka zaczyna się tuż po przekroczeniu progu muzeum.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci, praktycy i teoretycy z zakresu muzealnictwa, zmian w ustawodawstwie polskim, trendów w turystyce, obsłudze widzów oraz współpracy branży muzealnej.

Niestety, ciągle obecny jest stereotyp, że muzeum to obiekt, gdzie chodzi się w kapciach i pod żadnym pozorem nie można dotykać eksponatów. Teraz możemy uczestniczyć w wydarzeniach muzealnych czy tzw. żywych lekcjach historii.

Lubelskie Forum Muzealne zorganizowano w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.