Jak w tym roku uczcimy Święto Niepodległości?

      Możliwość komentowania Jak w tym roku uczcimy Święto Niepodległości? została wyłączona

Zbliża się 11 listopada, czyli najważniejsze polskie święto narodowe – ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku, gdy Polsce udało się odzyskać straconą na 123 lata niepodległość. Co roku świętowanie tej okazji jest bardzo uroczyste i gromadzi nas w lokalnych miejscach pamięci. Ale jak będzie tym razem?

Zagrożenie, jakie stwarza epidemia koronawirusa, wpłynie również na obchody Święta Niepodległości. Władze miast i gmin w naszym regionie planują wykonanie symbolicznych gestów pamięci, a ośrodki kulturalne planują internetowe transmisje okolicznościowych koncertów i programów artystycznych.

Tak będzie również w Puławach. Tradycyjnie, we włostowickiej parafii pw. Świętego Józefa (o godzinie 9.00) zostanie odprawiona Msza Święta – jednak wyjątkowo nie w kościele, a w ustawionym nieopodal namiocie, ponieważ gmach kościoła jest teraz remontowany. Później, pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości pojawią się świeże kwiaty, złożone przez przedstawicieli puławskich władz.

 

Mieszkańcy są proszeni o świętowanie przede wszystkim we własnym zakresie – poprzez wywieszenie flagi państwowej i udział w akcji „Niepodległa do hymnu”, czyli odśpiewanie hymnu narodowego punktualnie w południe. Właśnie o tej porze zacznie się krótki koncert patriotyczny w wykonaniu Puławskiej Orkiestry Dętej i Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” – ten występ będzie transmitowany online na stronie internetowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Bezpośredni link zamieszczamy TUTAJ.