Janowiec – region bogaty w tradycje winiarskie (POSŁUCHAJ)

      Możliwość komentowania Janowiec – region bogaty w tradycje winiarskie (POSŁUCHAJ) została wyłączona

XI Święto Wina – Janowiec 2021 to obfite, jak winne grona, trzy dni spotkań z regionalnymi smakami. 

W tym roku św. Urban – patron winiarzy, odwiedził Janowiec nie w maju, jak bywało dotychczas, ale w czerwcu. Zamek i jego otoczenie gościło wystawców wina nie tylko z naszego regionu. Degustacja produktów z winnic i lokalnych smakołyków oraz panele dyskusyjne na temat enoturystyki i trendów winiarstwa – to wszystko czekało na gości w miniony weekend.

Ta nietypowa impreza zgromadziła pasjonatów ze Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. W sobotę, na rozmowę z uczestnikami festiwalu, wybrał się nasz reporter. Co się działo? Odpowie pierwszy z rozmówców – Michał Kowalczyk, Dyrektor GOK:

 

Jednym z organizatorów Święta Wina w Janowcu było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – oddział Zamek w Janowcu. Na kolejne pytania o tym wydarzeniu odpowie Filip Jaroszyński:

 

Święto Wina w Janowcu odbyło się w ostatni weekend, trwało aż trzy dni, a jego punkt kulminacyjny miał miejsce w sobotę. Spotkanie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły ale tez wytwórców smacznych domowych serów, wędlin i chleba czy miodów zgromadziło gości, którzy mogli słuchać, oglądać , smakować i podziwiać. Czy im się podobało? Co znaleźli nietypowego?

 

Atrakcją sobotniego wieczoru był koncert jazzowy w wykonaniu Krzysztofa Kiljańskiego wraz z zespołem. Mimo że pogoda nie sprzyjała, Janowiec odwiedziło sporo turystów, co wskazuje, że zainteresowanie kulturą winiarstwa staje się coraz bardziej popularne.

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły
  • Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Zamek w Janowcu
  • Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu
  • Gmina Janowiec