Już można się starać o nowe wypłaty 500+, ale jak?

      Możliwość komentowania Już można się starać o nowe wypłaty 500+, ale jak? została wyłączona

Rodzice mogą już składać wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres wypłat. Te zgłoszenia przyjmuje teraz ZUS – wyłącznie przez Internet.

Od stycznia tego roku wnioski mogli składać tylko rodzice nowonarodzonych dzieci, na bieżący okres wypłat, który kończy się w maju. Z tej możliwości chętnie skorzystali mieszkańcy województwa lubelskiego – wypłaty powędrowały do ponad 2,8 tysięcy dzieci.

A już od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą starać się o świadczenie 500 plus na okres wypłat od czerwca tego roku do maja 2023 roku. Ze składaniem tego zgłoszenia nie trzeba się spieszyć – bo ZUS poczeka do końca kwietnia.

Żeby dopełnić formalności, można skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Empatia albo z bankowości elektronicznej. Status złożonego wniosku można sprawdzić przez PUE ZUS – tam na bieżąco wyświetlają się niezbędne powiadomienia. Ale analogiczne komunikaty nadejdą także pocztą elektroniczną albo przez wiadomość SMS.

Przypomnijmy, że od stycznia ZUS przyjmuje także wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i każdego kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. A od kwietnia zacznie przyjmować wnioski o dofinansowania do żłobka.

Nawet 12 tysięcy złotych na kolejne dziecko – jak je dostać?