KAZIMIERZ DOLNY: Ostatnie szanse, żeby obejrzeć biżuterię patriotyczną

      Możliwość komentowania KAZIMIERZ DOLNY: Ostatnie szanse, żeby obejrzeć biżuterię patriotyczną została wyłączona

Dobiega końca wystawa czasowa biżuterii patriotycznej, eksponowanej w Kazimierzu Dolnym. Biżuteria, która zwraca uwagę nie tyle wyglądem, co swoim przesłaniem – tak można krótko wyjaśnić, czym jest biżuteria patriotyczna. To wykonane niegdyś, z tanich i łatwo dostępnych materiałów ozdoby, które mogły sprowadzić kłopoty na tych, którzy je wytwarzali albo posiadali. Polska biżuteria patriotyczna w symboliczny sposób wyrażała przywiązanie do kraju i pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych, na przykład o walkach o niepodległość.

Właśnie takie skarby od ubiegłej jesieni goszczą w głównym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego, ale ta wystawa czasowa w tę niedzielę dobiegnie końca. Warto się więc pospieszyć, żeby obejrzeć biżuterię związaną z insurekcją kościuszkowską, powstaniem listopadowym, powstaniem styczniowym, a także ozdoby, które powstawały w kolejnych epokach, włącznie z końcem XX wieku.

Dodatkowo, w tę sobotę będzie można również posłuchać, jak kurator wystawy, Aniela Ryndziewicz, opowiada o biżuterii patriotycznej, o tym gdzie i jak powstawała. Tę opowieść wzbogaci wizyta w zrekonstruowanym warsztacie złotniczym. Wystawa czeka w głównym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – można oglądać ją jeszcze do niedzieli, a oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w sobotę, początek o godzinie 13.00.