Kiedy złożyć wniosek o dalsze 500+?

      Możliwość komentowania Kiedy złożyć wniosek o dalsze 500+? została wyłączona

Od czerwca wypłatami świadczeń rodzinnych 500 plus będzie zajmował się ZUS – a do maja program obsługują jeszcze gminy. Co te zmiany oznaczają dla świadczeniobiorców? Sprawdziliśmy.

Rodzice i opiekunowie dzieci regularnie otrzymują świadczenie wychowawcze – jednak w związku ze zmianami, które będą dotyczyły funkcjonowania tego programu, muszą teraz trzymać rękę na pulsie.

Co zrobić żeby mieć zachowaną ciągłość comiesięcznego 500 plus? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

W przypadku nowego wniosku, będzie się liczyć data złożenia prawidłowego zgłoszenia z wymaganymi dokumentami. Jeżeli wniosek wpłynie do ZUS jeszcze w kwietniu, to pierwsza wypłata z nowego okresu świadczeniowego trafi do rodzica w czerwcu. Jeśli rodzic złoży wniosek później – wypłata pojawi się na koncie odpowiednio później.

Wnioski o 500+ są teraz tylko elektroniczne. Rodzice mogą je przesłać przez bankowość internetową, portal Empatia albo Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Pomoc w dopełnieniu formalności można otrzymać w placówkach Zakładu.

Dodatkowo, w tym tygodniu odbędą się dwa lokalne dyżury ZUS, dotyczące właśnie świadczeń rodzinnych:

  • w najbliższy czwartek (21 kwietnia) w Poniatowej – w Urzędzie Pocztowym przy ul. 1 Maja 6, w godzinach od 10:00 do 13:00
  • w najbliższy piątek (22 kwietnia) – w Kazimierzu Dolnym – w Urzędzie Pocztowym przy ul. dra Tadeusza Tyszkiewicza 2, od godziny 10:00 do 13:00.

Źródło informacji: ZUS