Kierowco – pamiętasz, że zmieniły się przepisy!?

      Możliwość komentowania Kierowco – pamiętasz, że zmieniły się przepisy!? została wyłączona

W życie weszły przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą na tzw. “suwak”.

Obowiązek tworzenia “korytarza życia” występuje na drogach z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Zgodnie z przyjętą zasadą poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi drogi, a pozostali do prawej krawędzi. W przypadku kilku pasów ruchu korytarz zawsze będzie występować po lewej stronie. Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.

Przepisy dotyczące “jazdy na suwak” mają zastosowanie podczas wzmożonego ruchu na drodze, przy jednoczesnym łączeniu się pasów lub występujących przeszkód na jednym z nich, np. po wypadku. Co ważne, auta muszą wyraźnie zwalniać, a wjazd na sąsiadujący pas musi odbyć się bezpośrednio przed miejscem “łączenia się pasów”. Wtedy to, kierowcy poruszający się trasą mającą dotychczas pierwszeństwo zobowiązani są umożliwić wjazd jednemu pojazdowi i kolejnym, na zasadzie zamka błyskawicznego.

Mimo nowych regulacji nie można zapominać o tym, że kierujący zmieniający pas ruchu, w takiej sytuacji, nie został zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.

Nie znaleziono galerii.