Wysoki stan Wisły, deszcze i wysoka temperatura sprawiły, że w ostatnim czasie m.in w Puławach pojawiły się uciążliwe komary.
Miasto Puławy prowadzi akcję zwalczania kleszczy, komarów i meszek. Pierwszy etap z początku lipca już za nami. Jutro zapadną decyzje co do kolejnych terminów.
Akcja nie może być przeprowadzana na terenach prywatnych, w tym także na terenach spółdzielni mieszkaniowych. O podobnych akcjach mogą zadecydować tylko właściciele terenów i nieruchomości. Warto zaznaczyć, że część mieszkańców nie wyraża zgody na stosowanie oprysków na swoich terenach oraz w ich sąsiedztwie.
W okresie wzmożonej aktywności komarów każdy z nas może podejmować indywidualne zabiegi ograniczające ich populację. Skuteczność walki z komarami wymaga stosowania wielu różnorodnych metod jednocześnie. Na terenach m.in. osiedli mieszkaniowych czy posesji prywatnych, ogrodów działkowych czy zakładów pracy – ich właściciele lub zarządcy mogą rozważyć decyzje o przeprowadzaniu sukcesywnych oprysków we własnym zakresie.
Należy jednak pamiętać o wykonywaniu oprysków w porze nocnej. Wykonanie zabiegów chemicznych można zlecić specjalistycznej firmie, bądź wykonać je na niewielkich powierzchniach zieleni we własnym zakresie za pomocą preparatów kontaktowych dostępnych np. w sklepach ogrodniczych.
Dodatkowe sposoby na pozbycie się niechcianych, brzęczących i krwiopijnych owadów podsuwa Urząd Miasta Puławy:
- Właściciele ogrodów powinni usunąć przedmioty, w których może gromadzić się deszczówka stanowiąca dogodne miejsce wylęgu komarów.
- Pojemniki, w których gromadzona jest woda, powinny zostać przykryte w celu ograniczenia dostępu do wody komarom składającym jaja.
- Właściciele oczek wodnych powinni pamiętać o regularnej wymianie wody; do oczek można wprowadzić komarożerne gatunki ryb.
- Przydomowe baseny powinny być regularnie czyszczone i wypełniane wodą chlorowaną.
- Pomieszczenia mieszkalne można zabezpieczyć przed komarami siatkami umieszczonymi w oknach, zaś miejsca do spania – moskitierami; jednocześnie można zastosować środki chemiczne tj. lampy owadobójcze, lepy, spraye itp.
- W przypadku małych dzieci warto stosować naturalne metody ochrony przed komarami tj. olejki zapachowe, zioła, a wózki i łóżeczka dziecięce wyposażyć w specjalne moskitiery.
- W przypadku osób wrażliwych na ukąszenia komarów niezbędne mogą okazać się środki ochrony osobistej.
(info. UM Puławy/fot.pixabay.com)