Kolejne ognisko ASF – te gminy muszą uważać!

      Możliwość komentowania Kolejne ognisko ASF – te gminy muszą uważać! została wyłączona

Afrykański Pomór Świń to wciąż aktualny problem Lubelszczyzny – a teraz zagrożenie zbliża się także  do północnej części naszego regionu.

Potwierdzono kolejne ognisko choroby, w miejscowości Jeziorzany, w powiecie lubartowskim. W związku z tym, wojewoda lubelski, a także powiatowi lekarze weterynarii ostrzegają mieszkańców kilku gmin powiatu ryckiego i puławskiego. Na swoje zwierzęta hodowlane powinni uważać ci, którzy mieszkają w gminach Nowodwór, Ułęż i Baranów.

ASF przenoszą dziki, dlatego trzeba dbać o to, żeby trzoda chlewna nie miała z nimi żadnego kontaktu, także przez paszę. Właściciele gospodarstw, w których są hodowane takie zwierzęta, powinni teraz przestrzegać zasad bioasekuracji. Przedstawia je specjalna grafika, którą zamieszczamy poniżej.

 

Przypominamy, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale może spowodować ogromne kłopoty ekonomiczne, jeśli zdziesiątkuje zwierzęta hodowlane. Jeśli choroba utrzymuje się w danym regionie, jej konsekwencją może być wstrzymanie eksportu mięsa i zwierząt.