Konkurencja dla PKP – czy będzie taniej?

      Możliwość komentowania Konkurencja dla PKP – czy będzie taniej? została wyłączona

PKP nie będzie miało monopolu na przewozy w naszym regionie. Urząd Transportu Kolejowego udzielił czeskiemu przewoźnikowi Leo Express zgody na uruchomienie pociągów na trasie z Pragi przez Warszawę do Terespola.

Dostęp został przyznany na 5 lat. Ma stanowić uzupełnienie oferty przewozowej na obszarze województw: śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Pociągi czeskiego przewoźnika będą mogły się zatrzymywać m.in. na stacjach: Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Siedlce, Łuków oraz Terespol.

Czeski przewoźnik pojawił się na polskich torach w lipcu 2018 roku. Początkowo trasę z Pragi do Krakowa obsługiwano tylko w weekendy, jednak z uwagi na ogromne zainteresowanie pasażerów od czerwca 2019 Leo Express kursuje do Krakowa codziennie. Podróżni chwalą pociągi za komfort i obsługę niczym z linii lotniczych. Każdy z pasażerów otrzymuje bezpłatnie wodę, w klasie biznes i premium napoje i posiłki. Do tego doliczyć trzeba bezpłatną prasę, kącik dla dzieci, a stewardzi mogą bezpłatnie wypożyczyć książki czy gry planszowe. Ceny biletów są mocno konkurencyjne i zaczynają się od 19 złotych.

Prezes Leo Express Peter Köhler wyjaśniał, że na razie pociągi zostały skomunikowane z autobusami kursującymi na Ukrainę. Chce jednak, aby na tej trasie także ruszyło połączenie kolejowe. Warto też wiedzieć, że pociągi Leo Express można było już zaobserwować na torach w naszym regionie w 2012 roku na odcinku Siedlce – Łuków.

(fot. Leo Express)