KORONAWIRUS: apel WOJEWODY do mieszkańców powiatu puławskiego

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: apel WOJEWODY do mieszkańców powiatu puławskiego została wyłączona

Lech Sprawka, wojewoda lubelski, wystosował APEL DO MIESZKAŃCÓW PUŁAW I POWIATU PUŁAWSKIEGO.

Ma to związek z wytycznymi Ministra Zdrowia, który wyznaczył Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach jako szpital, który zostanie czasowo przeprofilowany na szpital zakaźny. Nie wykluczone, że w przyszłości będzie to dotyczyło innych szpitali, nawet nie posiadających w chwili obecnej oddziałów dedykowanych pacjentom z chorobami zakaźnymi.

Mimo, że na Lubelszczyźnie znajduje się osiem szpitali, posiadających w swojej strukturze oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, to przy prognozowanej dynamice wzrostu zakażeń może to okazać się niewystarczające.

Puławski szpital w obecnej nadzwyczajnej sytuacji sprowadza się do udzielania świadczeń nagłych, w szczególności ratujących życie. Każda osoba znajdująca się w stanie zagrożenia życia otrzyma pomoc, a pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub innego najbliższego szpitala mogącego udzielić skutecznej pomocy. Dla mieszkańców Puław i Powiatu Puławskiego będą to – w zależności od konkretnego zdarzenia – okoliczne szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim, Lubartowie, a także szpitale lubelskie, w szczególności 1 Wojskowy Szpital Kliniczny.

Ratownictwo Medyczne funkcjonuje na dotychczasowych zasadach, zatem pomoc należy wzywać dzwoniąc na numer alarmowy 112. Podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz nocna i świąteczna również działają na dotychczasowych zasadach, z uwzględnieniem zmian spowodowanych sytuacją zagrożenia zakażeniem, czyli z ograniczeniem osobistego kontaktu pacjenta z personelem medycznym.Do przychodni przy ul. Centralnej zostaną skierowani dodatkowi specjaliści.

Jak mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka – “Realne niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego stanowi nie pacjent izolowany w warunkach szpitalnych, ale osoba, która świadomie lub nieświadomie funkcjonuje w społeczeństwie, będąc zakażona koronawirusem.”

 

(info/fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)