KORONAWIRUS: Od dziś nowe ograniczenia w miejscach publicznych!

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: Od dziś nowe ograniczenia w miejscach publicznych! została wyłączona

Na wczorajszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zasady, których wszyscy powinniśmy przestrzegać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Te nowe regulacje wpłyną na to, jak będzie teraz wyglądała codzienność we wszystkich zakątkach Polski, także w naszym regionie. Jak podkreślił premier, dystans społeczny to teraz najważniejsza reguła, która pomoże zatrzymać pandemię koronawirusa – dlatego wciąż obowiązuje zasada, żeby wychodzić z domu tylko w razie konieczności, a w przestrzeni publicznej zachowywać 2 metry dystansu od innych. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą przebywać poza domem tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

Nie można korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich, trzeba też zrezygnować z odpoczynku w parkach, na skwerach czy bulwarach. Hotele i miejsca noclegów przyjmą mniej gości, w busach też pojawią się nowe limity miejsc. Odwołuje się także zabiegi rehabilitacyjne – te, które nie muszą być koniecznie przeprowadzone.

Od dziś zostają zamknięte salony kosmetyczne, fryzjerskie i studia tatuażu, a w weekendy nie będą czynne duże sklepy budowlane. Podczas robienia zakupów trzeba od dziś bardziej uważać: koniecznie trzeba mieć na dłoniach rękawiczki ochronne, a w sklepowej kolejce do jednej kasy mogą stać maksymalnie 3 osoby. Seniorzy, żeby uniknąć kontaktu z innymi, powinni robić zakupy między godziną 10.00 a 12.00, młodsi powinni wtedy poczekać.

Do zaostrzonych zasad bezpieczeństwa trzeba się zastosować także w miejscu pracy – to znaczy zachować odległość półtora metra od każdego współpracownika, korzystać ze środków ochrony, na przykład rękawiczek. Zwiększy się także ilość osób objętych kwarantanną, bo od dziś obowiązuje ona domowników osób zmuszonych do izolacji.