KORONAWIRUS: Od dziś obowiązują nowe zasady – sprawdź, jakie

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: Od dziś obowiązują nowe zasady – sprawdź, jakie została wyłączona

Dziś wchodzą w życie nowe zasady, ogłoszone w miniony czwartek podczas konferencji prasowej przez premiera Morawieckiego. Zdecydowano, że czas rozpocząć znoszenie ograniczeń, które obowiązywały nas w ciągu ostatnich tygodni – obostrzenia będą znoszone stopniowo, adekwatnie do tego, jak będzie wyglądała sytuacja w służbie zdrowia.

Dziś rozpoczyna się pierwszy etap, który łagodzi nieco reguły zachowywania dystansu społecznego. Odczujemy to w sklepach, gdzie teraz na jedną czynną kasę może przypadać 4 klientów, a w marketach wielkopowierzchniowych każde 15 metrów kwadratowych to miejsce dla kolejnej osoby. Ta sama zasada obowiązuje od dziś w kościołach – a to znaczy, że im większy gmach, tym więcej wiernych może do niego wejść.

Od dziś można wychodzić z domu w celach rekreacyjnych: na przykład na spacer do lasów czy parków, które znów są otwarte, ale cały czas trzeba pamiętać o zachowywaniu bezpiecznych odległości (przynajmniej 2-metrowych) i o zasłanianiu twarzy maseczką ochronną. Rodzice i opiekunowie nie mogą jeszcze odwiedzać z dziećmi placów zabaw, ale nie muszą już towarzyszyć poza domem swoim starszym dzieciom – młodzież od 13 roku życia może wychodzić samodzielnie do miejsc publicznych.

Do odwołania zamknięte pozostają place zabaw, ogrody zoologiczne, ogrody jordanowskie w częściach gdzie znajdują się place zabaw. Na terenach leśnych nie można korzystać z miejsc biwakowania, wiat czy urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

Jednocześnie, premier sformułował zasadę „trzech i” – kluczowe słowa to wciąż izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Oznacza to, że wszyscy powinni zachowywać bezpieczny dystans i korzystać ze środków ochrony, a w miarę możliwości pracować zdalnie; z kolei specjalne aplikacje mają pomóc identyfikować to, z jaką ilością osób kontaktowali się zakażeni.