KORONAWIRUS: PCK również pomaga – i podpowiada, jak się chronić

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: PCK również pomaga – i podpowiada, jak się chronić została wyłączona

W akcję pomocy w walce z rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa włączył się także Polski Czerwony Krzyż.

Aby działać według najnowszych przyjętych zasad ochrony zdrowia, członkowie największej organizacji humanitarnej byli zmuszeni zawiesić działanie świetlic opiekuńczo-wychowawczych i Klubów Seniora. Obecnie skupiają się na trzech najistotniejszych filarach swojego działania.

Po pierwsze opieka: nie pozostawiają swoich podopiecznych samych sobie. Każdego dnia blisko 700 sióstr PCK obejmuje opieką ponad 2000 samotnych, chorych i niepełnosprawnych w ich domach na terenie całego województwa.

Po drugie żywność: nie każdy z ich beneficjentów posiada środki pozwalające na zrobienie zapasów podstawowych artykułów spożywczych. Dlatego tam, gdzie to możliwe, kontynuują wydawanie produktów żywnościowych, a w niektórych przypadkach dostarczają je do domów. Na Lubelszczyźnie taka pomoc trafia do 34 000 najuboższych osób.

Po trzecie edukacja: od początku pandemii prowadzą działania edukacyjne w przestrzeni miejskiej i Internecie, ucząc przede wszystkim właściwego postępowania. Tłumaczą, jak obniżać ryzyko zachorowania, a rzetelna informacja i edukacja są tu najistotniejszymi elementami. Informacyjne plansze przygotowane przez PCK, prezentujemy także poniżej.

Sytuacja kadrowa i finansowa wolontariuszy jest coraz trudniejsza, jednak nie zaprzestają swoich działań. Polski Czerwony Krzyż apeluje więc o pomoc osób prywatnych, firm i instytucji, zakładów produkujących żywność, środki czystości czy inne artykuły pierwszej potrzeby. 

Każdy chętny może wesprzeć PCK finansowo, w naszym regionie na wsparcie czeka Lubelski Oddział Okręgowy. Nr konta to: 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844. Zainteresowani innym rodzajem pomocy, mogą skontaktować się także z koordynatorem działań, Maciejem Budką: tel. 81 532 08 27 albo 691 406 996, e-mail maciej.budka@pck.pl. 

 

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęć: materiały nadesłane przez PCK