KORONAWIRUS: Sprawdź, co się zmieni 30 maja!

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: Sprawdź, co się zmieni 30 maja! została wyłączona

Przed nami czwarty etap łagodzenia obostrzeń, które wprowadzono w związku z zagrożeniem koronawirusem. O zasadach, które od jutra (30 maja) będą obowiązywały w całym kraju, członkowie rządu poinformowali na środowej konferencji prasowej.

Reguła zachowania dystansu społecznego wciąż jest najważniejsza i wciąż obowiązuje – a w niektórych sytuacjach może zastąpić obowiązek noszenia maseczki. Usta i nos trzeba będzie zasłaniać, ale tylko w zatłoczonych miejscach: w sklepach, urzędach, salonach usługowych, w autobusach, w kościołach, w kinach i teatrach, a także wszędzie tam, gdzie nie da się utrzymać bezpiecznej, 2-metrowej odległości od innych. Podczas samotnego spaceru czy wizyty w niezatłoczonym miejscu publicznym nie trzeba będzie mieć na twarzy maseczki.

Od tej soboty nie trzeba będzie już liczyć osób, które chcą zrobić zakupy w sklepie, na targowisku czy skorzystać z poczty; limity osób nie będą też obowiązywać w kościołach. W mocy pozostanie obowiązek dezynfekowania rąk przed wejściem do sklepów i instytucji, wciąż trzeba też korzystać z rękawiczek ochronnych.

Powoli wraca też możliwość organizowania wydarzeń plenerowych: od jutra będą mogły być organizowane na przykład koncerty, w których weźmie udział nie więcej niż 150 osób, a wszyscy uczestnicy będą nosić maseczki i nie będą stać zbyt blisko siebie.

Kolejne znoszenie obostrzeń zaplanowano już na 6 czerwca, o tych zasadach poinformujemy już w przyszłym tygodniu.