KORONAWIRUS W PUŁAWACH? – jak tłumaczył się dziś dyrektor szpitala?

Czy Puławy na prawdę są gotowe na konfrontację z chińskim koronawirusem? Miejmy nadzieję, że dotychczas odległy problem nie stanie się lokalnym zagrożeniem.

Mija okres zimowych wyjazdów, a mieszkańcy regionu wracają z miejsc, w których dochodziło do przypadków zarażenia koronawirusem. Wiele symptomów (np. katar czy podwyższona temperatura) napędza ich strach. Zrozumiałe są więc obawy i to, że ratunku szukają w szpitalu.

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu dyrektor puławskiego szpitala zaprzeczał, że podległa mu jednostka jest nieprzygotowana na pomoc zgłaszającym się do nich osobom. Jego obowiązkiem jest także ochrona pracowników, co przekłada się na kompleksowe podejście do tematu związanego z chińskim koronawirusem. W puławskim SPZOZ funkcjonuje oddział obserwacyjno-zakaźny. Od dwóch miesięcy współpracują także z lubelskim wojewodą, który nadzoruje pozostałe ośrodki zdrowia i ich przygotowanie.

Osoby, które podejrzewają, że mogły zarazić się groźnym wirusem mogą zgłaszać się do wspomnianego oddziału. Dlaczego natomiast szpitalny Oddział Ratunkowy nie jest dobrym do tego miejscem? Chodzi przede wszystkim o odizolowanie się od dużych skupisk ludzi. Zgłaszać można się także telefonicznie do puławskiego sanepidu, który jest zobowiązany do odwiedzenia pacjenta w miejscu jego zamieszkania. Zadaniem szpitala jest natomiast przekierowanie chorej osoby do odpowiedniego miejsca – także do lubelskiej Kliniki Chorób Zakaźnych przy ulicy Staszica.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Puławskiego dyr. Piotr Rybak rozdał przybyłym informatory przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. W obecnej sytuacji najważniejszy jest spokój i postępowanie według zdrowego rozsądku oraz jak najszersze informowanie mieszkańców powiatu. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, które nieprzypadkowo możemy połączyć z koronawirusem, unikajmy dużych skupisk ludzi, przestrzegajmy higieny osobistej, a do skontaktowania się ze służbami sanitarnymi używajmy telefonów.

(fot. youtube.com/Powiat Puławski)

One comment on “KORONAWIRUS W PUŁAWACH? – jak tłumaczył się dziś dyrektor szpitala?

Comments are closed.