KORONAWIRUS: Żołnierze pomagają, już od ponad miesiąca

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: Żołnierze pomagają, już od ponad miesiąca została wyłączona

„Odporna Wiosna” to kryptonim akcji, którą od ponad miesiąca prowadzą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Działają w całym kraju, także w naszym regionie – i wykonują wiele odpowiedzialnych zadań, pomagają wszystkim tym, którzy zmagają się ze skutkami epidemii koronawirusa.

Żołnierze wspierają lokalne samorządy, służby i instytucje pomocowe. „Terytorialsów” można spotkać w szpitalach i izolatoriach: ci, którzy mają kontakt z pacjentami, pobierają wymazy i mierzą temperaturę. W tym trudnym czasie pomagają także w uzupełnianiu zapasów, które prowadzą regionalne centra krwiodawstwa – w całym kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali ponad 1200 litrów krwi.

Od ponad miesiąca „Terytorialsi” angażują się także w pomaganie osobom poddanym kwarantannie i seniorom, którzy z uwagi na słaby stan zdrowia zostają w domach – to właśnie żołnierze dowożą im paczki z żywnością, często współpracując z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej. Na Lubelszczyźnie „Terytorialsi” z Dęblina odwiedzali tak mieszkańców powiatu kraśnickiego, dotarli też do mieszkańców gminy Końskowola. Trzeba zaznaczyć, że żołnierze zatroszczyli się także o kombatantów – ich odwiedzali już na początku „Odpornej Wiosny”, dowożąc jedzenie i leki – w całej Polsce takie odwiedziny przyjęło ponad dwa i pół tysiąca byłych żołnierzy.

Przypominamy też o specjalnej infolinii, którą uruchomili pracownicy Wojsk Obrony Terytorialnej – każdy, kto potrzebuje chwili rozmowy z psychologiem, może o każdej porze zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 800 100 102.