Kosztowne śmieci w Zwoleniu – burmistrz wyjaśnia podwyżki

      Możliwość komentowania Kosztowne śmieci w Zwoleniu – burmistrz wyjaśnia podwyżki została wyłączona

Mieszkańcy Zwolenia są zaniepokojeni wysokimi cenami opłat za wywóz śmieci. Od pierwszego lutego weszły w życie podwyżki, ustalona przez Radę Miejską nowa stawka to 18 złotych za osobę. Ponieważ do Urzędu zgłasza się wiele osób, które pytają o te nowe ceny, burmistrz Zwolenia postanowił wszystko szczegółowo wyjaśnić.

Arkadiusz Sulima tłumaczy, że rosnące koszty to konsekwencja po pierwsze tego, że wzrosły opłaty za odbiór, transport i przetwarzanie śmieci w Komunalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a po drugie tego, że znów wzrosła opłata marszałkowska związana ze składowaniem śmieci na wysypisku (i ta w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosła aż 10-krotnie, teraz to 270 złotych za tonę śmieci). Poza tym, wyrzucanych jest coraz więcej śmieci, a dominują tu odpady zmieszane i wielkogabarytowe – i to też przyczynia się do wzrostu kosztów. Jeszcze innym problemem jest to, że niektórzy mieszkańcy zaniżają deklarowaną liczbę osób, które płacą za wywóz śmieci.

Podwyżki są nieuniknione również dlatego, że według zaleceń Regionalnej Izby Obrachunkowej gminy nie mogą sięgać do własnych budżetów, żeby uregulować opłaty za wywóz śmieci.

Jednocześnie burmistrz zapowiada, że na najbliższej sesji, jeszcze w tym miesiącu, miejscy radni przedyskutują zwolnienie z opłat tych mieszkańców gminy, którzy mają przydomowe kompostowniki. Oczywiście każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości w sprawie nowych cen, może zgłosić się do zwoleńskiego Urzędu Miasta.