Krótka, ale ważna opowieść o życiu “Inki” – do poznania w Rykach

      Możliwość komentowania Krótka, ale ważna opowieść o życiu “Inki” – do poznania w Rykach została wyłączona

Już wkrótce, 1 marca, będziemy obchodzić kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – okazję do wspominania tych polskich żołnierzy, którzy mimo zakończenia drugiej wojny światowej, nie złożyli broni i wciąż walczyli o niepodległość, działając w podziemiu antykomunistycznym.

Ale zanim nastąpi marzec, w Rykach można oglądać wystawę dokumentalną, której bohaterką jest niezłomna Danuta Siedzikówna, pseudonim Inka. Ekspozycję przygotowali Artur Chomicz i Krzysztof Drażba z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, w 70 rocznicę egzekucji Inki. Sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zginęła w wieku niespełna 18 lat, w gdańskim Więzieniu Karno-Śledczym, z rąk komunistycznych oprawców. Dokumentalna ekspozycja to szczegółowa opowieść o jej życiu, oparta na zachowanych materiałach archiwalnych.

Wystawa została otwarta w Izbie Pamięci “Orlika: w miniony wtorek, a będzie czekała na gości jeszcze do końca lutego, wstęp jest bezpłatny. Grupy, które chciałyby odwiedzić Miejsko-Gminne Centrum Kultury, powinny wcześniej skontaktować się z nim telefonicznie – żeby dokonać rejestracji, trzeba zadzwonić na numer 81 865 16 16.

 

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęcia: www.mgck.ryki.pl