Krwiodawcy i dawcy szpiku poszukiwani – jutro zbiórka!

      Możliwość komentowania Krwiodawcy i dawcy szpiku poszukiwani – jutro zbiórka! została wyłączona

Lubelskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znów szuka nowych krwiodawców – i organizuje już nowy cykl terenowych zbiórek.

W czwartek (28 maja) specjalny ambulans zatrzyma się w centrum Ryk, na placu przy Szkole Podstawowej nr 1. Od 11.00 do 15.00 każdy chętny będzie mógł się zarejestrować i oddać krew. Do udziału w tej akcji warto zacząć się przygotowywać już dzisiaj, pijąc więcej wody i kładąc się wcześniej spać. Czwartek trzeba zacząć od lekkiego śniadania, a później nie zapomnieć dowodu tożsamości, udając się na zbiórkę.

W lubelskich zapasach aktualnie najbardziej brakuje grupy 0 (Rh -) – ale honorowym krwiodawcą może zostać każdy chętny, bo krew każdego dnia jest wykorzystywana do pomagania chorym i ofiarom wypadków, dlatego te regionalne zapasy powinny być na bieżąco uzupełniane. Kurczą się też zapasy grup A (Rh -), B (Rh -) i 0 (Rh +).

Ale Centrum zachęca nie tylko do oddawania krwi – podczas każdej takiej terenowej zbiórki można zdecydować się też na zostanie dawcą szpiku, poprzez zapisanie się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Pracownicy Centrum wyjaśnią, na czym polega bycie bliźniakiem genetycznym i jak to wykorzystać do pomagania chorym.